Vodina Cafe Kahvaltı, Balat

 

 
ÖZELLİKLER
 

Mekan Tipi: ,
 
Servis: , ,
 
Manzara: ,
 
Odeme: , , ,
 
Rezervasyon:
 
Otopark: ,
 
Sigara:
 
Internet:
 
Eve Servis:
 
Çocuklar için: Uygun
 
Engelliler için: Uygun
 
Kişi başı Fiyat: 0-25 TL
 
Telefon: 0212 531 00 57-67
 

Lezzet
9.0


 
Servis
9.0


 
Atmosfer
9.0


 
Ulaşım
9.0


 
Toplam Puan
9.0
9/ 10


Ziyaretçi PUANI
Henüz puan verilmedi

 

ARTILARI


Kültürel kahvaltı!
ADRES
Vodina Cad. No:39-41 Balat İstanbul


Genel Bilgiler

Hem ruhunuz hem de karnınız doysun: Vodina Cafe


Vodina Cafe Kahvaltı, Balat Fotoğrafları

Balat’ta bulunan Vodina Cafe Kahvaltı, size sadece kahvaltı değil, güzel bir kültür şenliği de sunuyor. Birbirinden ilginç sanat eserleri arasında kahvaltı yaparken, ambiyanstan oldukça etkileniyorsunuz. Nezih ve kaliteli bir mekan olan Vodina Cafe Kahvaltı, sessizliği ve dinginliği sevenler için birebir.

Vodina Cafe Kahvaltı isimli mekanda, müşterilerin en büyük sorunu, kahvaltı tabaklarının hayli küçük olması. Tıka basa doymak isteyenler için çok da uygun olmayan Vodina Cafe Kahvaltı, Balat’ta bulunuyor.

Olur da bir sabah Balat’ı keşfetmeye giderseniz, Vodina Cafe Kahvaltı’ya da gelerek güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Adres: Vodina Cad. No:39-41 Balat İstanbul
Telefon:0212 531 00 57-67

Harita

 

 

Balat Tarihi

Balat İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bir semttir. Balat adı, muhtemelen Baltacı Balat dan gelmektedir ve surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır.[1][2]

İstanbul tarihinde Balat’ın özel önemi, İspanya’dan gelen Yahudilerin buraya yerleştirilmesi ve yakın zamanlara kadar buranın başlıca Yahudi mahallesi olarak varlığını sürdürmesidir. Ayrıca Yahudilerin Balat çevresine yerleşmeleri Gürcistan Yahudilerini de bu bölgeye çekmiştir. İspanya’da Engizisyon’dan kaçan Sefardim kolundan Yahudiler II. Bayezid’in davetiyle İstanbul’a gelmişlerdi. 15. yüzyıldan itibaren İstanbul’un Musevi toplumu Balat’ta ve Haliç’in karşısında Hasköy’de oturmuştur.[3]Yahudi evlerinden günümüze kalan örnekler mahallenin içlerine doğru çoğalır. Bunlar genellikle üç katlı, dar ön yüzlü, ikinci ve üçüncü katlarında cumba gibi çıkmaları olan binalardır.

Eski Balat kapısından içeri girildiğinde sağ tarafta Yanbol Sinagogu, az ilerisinde de Makedonya’nın Ohri kasabasından gelen Yahudilerin yaptırdığı Ahrida Sinagogu bulunur. Balat’ın en eski sinagogunun burada olduğu sanılmaktadır ancak bugünkü yapı 19. yüzyıl ortalarından kalmadır.

Balat Yahudileri 1950’lerden itibaren İsrail’e göçmüşlerdir. Kalanlar da şehrin başka semtlerine taşındıklarından Balat’ta çok az sayıda Yahudi kalmıştır. Semtte ayrıca Ayios Strati Ortodoks Kilisesi bulunur. Semtteki başlıca cami Mimar Sinan’ın eseri olan Ferruh Kethüda Camii’dir. Caminin az ilerisinde ise aslen bir Rum Ortodoks kilisesi olan ama 1629’da Ermeni-Gregoryen toplumuna verilen Surp Hreşdegabet Kilisesi bulunur.[4] Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün altyapısı burada bulunmaktadır


Facebook hesabınızla yorum yapın daha çabuk onaylansın

Hiç yorum yokILK YORUMU SEN YAZ!


Bir yorum yazın