Mihri Restoran Kahvaltı Sultanahmet

 
 
ÖZELLİKLER
 

Semt:
 
Mekan Tipi: , ,
 
Servis: , ,
 
Yerlesim: , ,
 
Manzara: ,
 
Odeme: ,
 
Otopark: ,
 
Sigara:
 
Internet:
 
Eve Servis:
 
Çocuklar için: Uygun
 
Engelliler için: Uygun
 
Kişi başı Fiyat: 0-30 TL
 

Lezzet
8.0


 
Servis
8.0


 
Atmosfer
10


 
Ulaşım
10


 
Toplam Puan
9.0
9/ 10


Ziyaretçi PUANI
2 kişi puanladı

 

ARTILARI


Tarihi mekanda kahvaltı sevenlere...
ADRES
Cankurtaran Mh. Cankurtaran Caddesi No:2 Fatih, İstanbul


Genel Bilgiler

Tarihi mekanda kahvaltı sevenlere…


Mihri Restoran Kahvaltı Sultanahmet fotoğrafları

Ayasoyfa Hürrem Sultan Hamamı’nın bahçesinde bulunan Mihri Restoran;Türk ve Akdeniz Mutfağının en seçkin örneklerini yüzyıllık ağaçların gölgesinde, muhteşem Ayasofya’ya bakarak tatma fırsatı sunuyor. Sadece yemekleri ile değil tarihi manzaranın yanı başında cafe olarak da hizmet veren restoran, o atmosferden çıkmadan yorgunluk çayınızı yudumlamak için bile harika bir tercih.

Günümüzde, 3 yıllık restorasyon projesinin ardından kapılarını tekrar açan hamamın bahçesindeki Mihri Restoran’ın bir ilginç yanı da mutfağının bir zamanlar hamamın külhanı olan, hamamı ısıtan ateşin yandığı odada kurulmuş olması.

Hürrem Sultan Hamamı :

İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı; Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan’a 16. yüzyılda Ayasofya’nın yanına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir.

Bina 1910 yılına kadar hamam olarak kullanılmış, daha sonraki yıllarda yakındaki Sultanahmet hapisanesi dolduğu zamanlarda mahkumları ağırlamış, ya da kağıt ve yağ deposu olarak kullanılmış. İlk kez 1957-1958 yılları arasında restore edilmiş ve 2007 yılına kadar halı sarayı olarak işlev görmüş.

Adres: Cankurtaran Mh. Cankurtaran Caddesi No:2 Fatih, İstanbul

Bilgi:

Sultanahmet, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biridir. Tarihî yarımadanın en uç noktasında bulunan mahalle, Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya başta olmak üzere çok sayıda tarihî eseri sınırları içinde barındırmaktadır. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Binbirdirek; batısında Küçükayasofya; doğusunda Cankurtaran mahalleleri; doğusunda ise İstanbul Boğazı bulunmaktadır.


Facebook hesabınızla yorum yapın daha çabuk onaylansın

Hiç yorum yokILK YORUMU SEN YAZ!


Bir yorum yazın