Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı

 
 
ÖZELLİKLER
 

Semt:
 
Mekan Tipi: ,
 
Servis: , , ,
 
Yerlesim: , , , ,
 
Manzara: , , ,
 
Odeme: , , ,
 
Rezervasyon:
 
Otopark: , ,
 
Sigara:
 
Internet:
 
Eve Servis:
 
Çocuklar için: Uygun
 
Engelliler için: Uygun
 
Kişi başı Fiyat: 0-40 TL
 
Telefon: 90 216 413 3753
 

Lezzet
10


 
Servis
10


 
Atmosfer
10


 
Ulaşım
7.0


 
Toplam Puan
9.3
9.3/ 10


Ziyaretçi PUANI
1 kişi puanladı

 

ARTILARI


Deniz manzarası ve servisi
ADRES
Lacivert Restoran Anadolu Hisarı Mh. Körfez Cd No:57 34410


Genel Bilgiler

Denize sıfır değil; neredeyse deniz içinde kahvaltı keyfi: Laciver Restaurant Anadolu Hisarı


Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı Fotoğrafları

Hani derler ya denize sıfır diye, Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı isimli mekan adeta denizin içerisinde! Hafta sonu bir gün sabah kahvaltıya niyetlenip şöyle ‘deniz kenarında bir kahvaltı’ yapayım diyorsanız Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı adeta sizi denize sokup çıkartıyor.

Boğaziçi Köprüsü’nün Asya ayağının hemen altında bulunan mekan, lezzetlerinden ziyade bulunduğu konum itibariyle ön plana çıkmış bir yer. Ancak konumunun hakkını da vererek masanıza leziz kahvaltı seçenekleri sunuyor.

Oldukça pahalı olan Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı’nda, personel hızlı bir şekilde masanızı dolduruyor. Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı’na geldiğinizde önce gözleriniz ardından karnınız doyuyor. Kahvaltı sonrası bir de kahve içerseniz değmeyin keyfinize…

Hem arkadaşlarınızla hem de eşinizle gelebileceğiniz Lacivert Cafe Kahvaltı Anadolu Hisarı, ‘lüks’ sınıfına giren bir mekan olduğunu belirtmemiz gerek.

Adres: Lacivert Restoran Anadolu Hisarı Mh. Körfez Cd No:57 34410
90 216 413 3753

Anadolu Hisarı Tarihi

Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans’la birlik olup Karadeniz’de (Kefe, Sinop ve Amasra’da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı’nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir.

Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu.

İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı’nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır.

Anadolu Hisarı, İstanbul’un fethinden sonra askeri önemini yitirmiş, çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna gelmiştir. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından yol geçmektedir.


Facebook hesabınızla yorum yapın daha çabuk onaylansın

Hiç yorum yokILK YORUMU SEN YAZ!


Bir yorum yazın