Agatha Restoran Pera Palas Kahvaltı

 
 
ÖZELLİKLER
 

Mekan Tipi: ,
 
Servis: , ,
 
Yerlesim: ,
 
Manzara: , , ,
 
Odeme: ,
 
Rezervasyon:
 
Otopark: , ,
 
Internet:
 
Eve Servis:
 
Çocuklar için: Uygun
 
Engelliler için: Uygun
 
Kişi başı Fiyat: 0-50 TL
 
Telefon: (0212) 377 4000
 

Lezzet
10


 
Servis
10


 
Atmosfer
10


 
Ulaşım
10


 
Toplam Puan
10
10/ 10


Ziyaretçi PUANI
Henüz puan verilmedi

 

ARTILARI


Kusursuz atmosfer
ADRES
Meşrutiyet Caddesi No: 52, Tepebaşı Beyoğlu, 34430 İstanbul


Genel Bilgiler

Atmosfer olmazsa olmaz diyenlere…


Agatha Restoran Pera Palas Kahvaltı Fotoğrafları

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Beyoğlu’nun en tarihi binalarından biri olan pere Palas içerisinde bulunan Agatha Restoran’da kahvaltı yapmak, güzel bir deneyim olabilir. Özellikle dışarıda kahvaltı yapmayı sevenlerin bu deneyimi kaçırmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Her şeyin kusursuz olarak düşünüldüğü Agatha Restoran’da adeta bir İngiliz lordu gibi karşılanıyor ve hizmet görüyorsunuz. Masanıza gidip gelenler adeta başınızı döndürüyor. Masanız öylesine doluyor ki telefonunuzu koyacak yer bulmakta zorlanıyorsunuz. Bir süre sonra.

Agatha Restoran’da açık büfe kahvaltısı adeta sultanlara yaraşır seviyede. Çeşit çeşit kahvaltılar arasından ne seçeceğinizi şaşırıyorsunuz. Oldukça güzel ve nezih bir mekan olan Agatha Restoran’da kişi başı kahvaltı keyfinin bedeli 90 liradan başlıyor.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 52, Tepebaşı Beyoğlu, 34430 İstanbul

Harita:

Bilgi pera:

Pera Palace Hotel’in hikayesi, 19. yüzyılın sonlarında başladı. Dünyaca ünlü Orient Express, 1888 yılında Paris-İstanbul seferlerine başladığında, İstanbul’da Orient Express yolcularının alışkın oldukları yüksek standartları sunabilecek bir otel yoktu. Bu boşluğu, kısa süre sonra kuruluş çalışmalarına 1892 yılında başlanan, 1895’te ise açılış balosu yapılan Pera Palace Hotel doldurdu. Levanten mimar Alexandre Vallaury’nin tasarladığı otel, Haliç’in muhteşem manzarasına hakim, kültürel faaliyetleri ve sosyal aktiviteleri nedeniyle ‘küçük Avrupa’ olarak bilinen Pera’nın Tepebaşı bölgesindeydi.

Orient Express’in o dönemki sahibi olan La Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Européens, 1896 yılında kendi işletme şirketini kurarak Pera Palace Hotel’in yarı mülkiyetini aldı. Otel, Birinci Dünya Savaşı’na kadar son derece parlak bir dönem geçirdi.

Pera Palace Hotel, İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olarak açıldığında, birçok ilkleri barındırıyordu; İstanbul’da Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği, ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu binaydı. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel, kuruluşundan itibaren tarihi olaylara tanıklık ederek kent kültürünün çok önemli simgelerinden biri haline geldi.

Pera Palace, 1917 yılından itibaren pek çok kez Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırladı. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’de Atatürk’ün şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirildi. Bu niteliği nedeniyle, Pera Palace bir ‘müze-otel’ konumundadır. Atatürk’ün en sevdiği renk olan, diğer tüm evlerinde ve adına açılmış müze-evlerde de kullanılan gündoğumu rengi, ‘şafak’ pembesiyle yenilenen 101 numaralı müze oda, Pera Palace Hotel’in yenilenerek açılışından itibaren müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı nadide Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalarla daha da zenginleştirildi.

I. Dünya Savaşı, İstanbul’un işgali, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in ilanı ve II. Dünya Savaşı gibi birçok tarihi olayın tanığı olan ve mülk olarak Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ait Pera Palace Hotel’in üst kullanım hakları 2006 yılından bu yana Beşiktaş Turizm Yatırımları A.Ş’ye aittir.


Facebook hesabınızla yorum yapın daha çabuk onaylansın

Hiç yorum yokILK YORUMU SEN YAZ!


Bir yorum yazın